Bezpieczeństwo w internecie

Jak bezpiecznie korzystać z bankowości internetowej?

Dzisiaj zalogować się do banku możemy praktycznie wszędzie, o każdej porze dnia i nocy. Nie warto jednak nadużywać tej możliwości. Pamiętajmy o swoim cyfrowym bezpieczeństwie i stosujmy się do podstawowych zasad, które uchronią nas przed przykrymi konsekwencjami kradzieży naszych danych. Bankowość elektroniczna jest bezpieczna pod warunkiem, że my zadbamy o to bezpieczeństwo.

Jak działają oszuści?

  • Phishing - oszuści wysyłają wiadomości e-mail lub SMS, w których próbują wyłudzić dane osobowe, hasła i dostęp do kont internetowych. Często podają się za instytucje zaufania publicznego lub firmy międzynarodowe (np. kurierskie). W przypadku bankowości takie wiadomości najczęściej dotyczą bezpieczeństwa, aktualizacji danych lub dokonania niewielkiej płatności i zawierają link do nieprawdziwego serwisu transakcyjnego.
  • Vishing, czyli voice phishing - przestępcy telefonicznie podszywają się pod policję lub firmy usługowe czy informatyczne. Pretekst do podania poufnych danych może być różny, np. awaria systemów, prowadzone przez policję śledztwo czy zagrożenie utraty pieniędzy. Oszuści często podają się za pracowników banku i proszą w trakcie rozmowy o podanie loginu i hasła do bankowości internetowej, a potem kodu SMS lub próbują nakłonić do instalacji nieznanych aplikacji. 
  • Smishing - przestępcy wysyłają SMS-y, które często dotyczą konta bankowego, np. piszą o konieczności anulowania niezlecanego przez Ciebie przelewu albo potwierdzeniu wykonania przelewu (odmiana phisingu).W wiadomościach namawiają do kontaktu pod wskazany numer telefonu lub do wejścia w link. Połączenie najczęściej odbiera automatyczny serwis telefoniczny, który prosi o podanie poufnych danych, np.: osobowych, do logowania, danych karty płatniczej czy z narzędzia autoryzacji transakcji.

Jakie podejrzane sytuacje zgłaszać do Banku

  • ktoś prosi Cię o Twoje dane do logowania,
  • podczas logowania dostaniesz dziwnego SMS-a lub prośbę potwierdzenia operacji,
  • dane w  SMS-ie różnią się od tych, które masz podane w swojej dyspozycji czy przelewie.